domek narzędziowy

Top 5 nowoczesnych i przydatnych narzędzi ogrodowych

Wiele osób marzy o zadbanych i pięknych ogrodach przydomowych. Niestety nawet bardzo mały kawałek ziemi wymaga dużych nakładów pracy – pielęgnacja drzewek ogrodowych czy trawnika nie może być przecież robiona gołymi rękami. Działkowcy, którzy zakładają bądź pielęgnują swoje aranżacje ogrodowe, powinni posiadać kilka niezbędnych narzędzi ogrodowych oraz miejsce do ich przechowywania – np. domek narzędziowy. Dobre wyposażenie jest podstawą, która znacznie ułatwi pielęgnacje zieleni. Jakie są nowoczesne, a zarazem przydatne narzędzia ogrodowe?

Domek narzędziowy – jakich narzędzi nie powinno w nim zabraknąć?

Choć do wiosny jest jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zastanowić się, w jakie narzędzia należy się zaopatrzyć, aby pielęgnacja ogrodu w kolejnym sezonie stała się o wiele łatwiejsza. Poniżej przedstawione zostały narzędzia, które powinien zawierać każdy domek narzędziowy:

  • Piła łańcuchowa do przycinania drzew – najlepiej zaopatrzyć się w piłę elektryczną, której silnik ma moc 1800 W. Umożliwi to przycinanie gałęzi lepiej niż niejedna piła spalinowa. Czternastostopniowa prowadnica pozwala zachować pełną kontrolę nad narzędziem, dzięki czemu praca z piłą jest bezpieczna i komfortowa. Za bezpieczeństwo odpowiada także system automatycznego zatrzymywania łańcucha w ciągu zaledwie ułamka sekundy, np. w sytuacji gdy piła wypadnie z rąk.
  • Grabie do oczyszczania trawnika – jest to sprzęt, którego nie może zabraknąć w domku narzędziowym. Jest to doskonałe rozwiązanie w czasie sprzątania tego, co zostało przywiane na trawnik wraz z wiatrem. Nowoczesne grabie mają trzonek raz głowicę z wytrzymałego włókna węglowego.
  • Myjka ciśnieniowa do czyszczenia zabrudzonych powierzchni – jest to wręcz niezbędne urządzenie, gdy po zimie pozostały brudne meble ogrodowe, podjazd czy ścieżki. Takie urządzenie wysokociśnieniowe z łatwością poradzi sobie w czyszczeniu brudnych powierzchni. Dzięki niemu możliwe jest wyczyszczenie lekko i średnio zabrudzonych powierzchni wokół domu oraz w ogrodzie. Sprawdzi się ono także podczas mycia balkonów, tarasów, oczek wodnych, jak i innych narzędzi ogrodowych.
  • Sekator do przycinania gałęzi – cięcie gałęzi w trudno dostępnych miejscach nie będzie stanowiło już żadnego problemu. Dzięki sekatorowi z obrotową końcówką możliwe będzie zrobienie tego szybko, łatwo i bezpiecznie. Dzięki wykorzystaniu teleskopu zasięg sekatora wzrasta nawet don 3,5 metra. Specjalny mechanizm wspomaga cięcia, dzięki czemu praca staje się o wiele łatwiejsza, niż mogłaby się wydawać.
  • Kompostownik – warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ ogród bez kompostownika jest jak grzyb bez kapelusza. Nowoczesny, niewysoki, a jednocześnie duży pojemnik na kompost powinien mieć pojemność około 820 litrów. Dzięki niewielkiej wysokości nie jest konieczne unoszenie rąk do góry, w celu włożenia do niego suszonej trawy czy gałęzi.

Czy jakość narzędzi ogrodowych ma znaczenie?

Jak to bywa z każdym przyborem, który ma służyć latami – wraz z jakością jego wykonania, wzrasta jego wytrzymałość. Zaopatrując swój domek narzędziowy w narzędzia warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Niegdyś łopata czy szpadel posiadały proste drewniane trzonki. Na szczęście w dzisiejszych czasach drewno nie jest już uważane za najlepsze tworzywo. Obecnie, z lepszej jakości narzędzia powstają z nowoczesnych materiałów (jak na przykład włókno węglowe). Zakup narzędzi z włókna gwarantuje większą trwałość oraz zwiększa komfort prac ogrodowych. Przed zakupem konkretnego narzędzia zaleca się sprawdzić, czy jego rozmiar jest dobrze dopasowany do wzrostu przyszłego użytkownika. Jest to bardzo ważne w przypadku takich narzędzi jak łopata, motyka, grabie i szpadel. Przekopywanie ziemi wymaga odpowiedniego nakładu siły. Dlatego tak ważne jest zadbanie o własny komfort w trakcie prac ogrodniczych. Niektóre narzędzia, takie jak na przykład ręczne nożyce do żywopłotu mogą zawierać regulowaną długość trzonków. W związku z powyższym jest to najlepsze rozwiązanie gdy prace pielęgnacyjne wykonywane są przez kilka różnych osób.