Jak wyposażyć ogród zimowy?

Zimowy ogród to miejsce, w którym możemy spędzić przyjemny wieczór z książką, wypić gorącą kawę rano, czy zjeść rodziny obiad. To wszystko w otoczeniu zielonych roślin, w ich specyficznym mikroklimacie i do tego nawet przy siarczystym mrozie za oknem. Jak mądrze wyposażyć ogród zimowy?

Zimowy ogród – kiedy natura wchodzi do domu

Domowa oranżeria to przedłużenie dobrze znanego nam właściwego ogrodu. Tego, którym cieszymy się w cieplejszych miesiącach, pod gołym niebem. Duże przeszklenia z jednej strony pozawalają nam wyjrzeć za okno i obserwować zimową aurę, a z drugiej zapewniają dostęp naturalnego światła dla roślin, które w ciepłym, zamkniętym pomieszczeniu pozostaną zielone. W takim miejscu możemy bez przeszkód obcować z naturą, a jednocześnie, dobierając odpowiednie rośliny i wyposażenie, dopasować jego klimat do wystroju reszty domu i naszych preferencji.

Jakie rośliny nadają się do domowej oranżerii?

Zimowy ogród pozwala na uprawę nawet bardzo wymagających roślin egzotycznych. Dobierają gatunki odpowiednie do naszego ogrodu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które wpłyną na życie tego pomieszczenia. Ogród zimowy, choć wygląda pięknie i bardzo zachęcająco , to jednocześnie wymaga dość dużych nakładów pracy. Wybierając rośliny, poczytaj o ich pielęgnacji. Część z nich może wymagać nawet codziennego podlewania i dość intensywnego nawożenia. Inne być może trzeba podcinać, by zapewnić im harmonijny rozwój. Na dobry początek postaw na rośliny proste w obsłudze i wybaczające błędy początkującego ogrodnika. Wraz z wprawą i większymi możliwościami czasowymi, spokojnie może urozmaicać kolekcję o nieco bardziej pracochłonne okazy. Inną ważną kwestią jest położenie naszej oranżerii. Choć ta, sama w sobie, przez duża ilość szyb, jest pomieszczeniem bardzo jasnym, to jednak dla szczególnie wrażliwych gatunków będzie miała znaczenie wystawa ogrodu na daną stronę świata. Ogrody północne będą tymi najtrudniejszymi do zagospodarowania, bo najtrudniej będzie zapewnić w nich odpowiednią ilość słońca tym najbardziej światłolubny roślinom. Południe, to z kolei miejsce najintensywniej nasłoneczniane, gdzie dla części gatunków będzie go aż nadto. Kierunki wschód i zachód są pośrednie i w miarę dobrze będzie się w nich czuła większość roślin. Ostatni z podstawowych aspektów doboru flory, ale nie mniej ważny, to po prostu Twój gust i upodobania. O ile nie jesteś kolekcjonerem nietypowych okazów i zapalonym ogrodnikiem, to Twoje otoczenie ma Ci się przed wszystkim podobać. Naprawdę da się dobrać rośliny odpowiednie do naszych preferencji wizualnych i jednocześnie pasujące do naszych możliwości czasowych związanych z pielęgnacją, jak i warunków niezależnych od nas, jak choćby usytuowanie oranżerii.

Jakie materiały sprawdzą się w ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy jest często strefą przejściową pomiędzy dworem, a naszym domem. W zależności o systemu w jakim był budowany, będą w nim panowały różne warunki. Część z nich może być stosunkowo chłodna, inne będą w chłodniejsze miesiące mocno dogrzewane. W tych drugich możemy ustawić właściwie dowolne meble, bo warunki będą bardzo podobne do tych, panujących w domu. Jeżeli ogród nie będzie mocno dogrzewany w okresie zimowym, to warunki będą tam nieco bardziej wymagające. Sprawdzą się tam meble z materiałów naturalnych, jak np. kamień, czy wytrzymałe gatunki drewna lub z tworzyw sztucznych. Bardzo popularne są meble z techno ratanu, który dobrze naśladuje klasyczny ratan, ale jest dużo bardziej wytrzymały i może być w dowolnym kolorze. Niezależnie od tego, jaki typ ogrodu będziemy mieć, podłoga w nim na pewno będzie nie raz poddana próbie wytrzymałości. Zalanie, przesadzanie roślin, czy nawet wniesienie błota z właściwego ogrodu. Wybierając rodzaj podłogi postaw na płytki ceramiczne, dobrej jakości deski lub panele, czy kamień.