Monitorowanie temperatury i wilgotności w szklarniach przydomowych

szklarnie poliwęglanowe

Uprawa roślin w przydomowej folii to sposób na wyhodowanie warzyw i owoców bez sztucznych nawozów, konserwantów oraz niezdrowych dodatków. Jednak wymaga to sporo pracy i jednocześnie odpowiedniego zaangażowania. Temperatura i wilgotność to dwa podstawowe czynniki umożliwiające właściwy wzrost.

Jak uzyskać optymalne warunki w szklarni?

Uprawa warzyw i owoców nie jest skomplikowana, jednak problematyczne może okazać się uzyskanie optymalnych warunków do rozwoju. Mowa oczywiście o temperaturze, która jest bardzo zmienna i wiosna często rozpoczyna się bardzo późno i po upływie zaledwie kilku tygodni, dni stają się bardzo gorące. Omawiane warunki nie sprzyjają rozwojowi roślin, dzięki czemu trzeba pomyśleć o odpowiednim wietrzeniu, podlewaniu oraz doglądaniu warzyw i owoców. Podlewa się jednakowo rano, kiedy jeszcze promienie słoneczne nie zaczynają świecić intensywnie, a kolejne nawadnianie odbywa się wieczorem, po zachodzie słońca. Warzywa i owoce zatrzymują wtedy wilgotność na dłużej, a temperatura panująca na zewnątrz, nie wpływa na ich rozwój.

Szklarnie poliwęglanowe – rozwiązanie pozwalające utrzymać optymalne warunki

Szklarnie poliwęglanowe znane są przede wszystkim ze swojej trwałości, dzięki czemu trudno je uszkodzić i można z nich korzystać przez dłuższy czas. Jednak zapewniają również optymalne warunki do rozwoju dla warzyw i owoców. Specjalne płyty odpowiadają za blokowanie promienia UV, ale w tym samym czasie dopuszczają taką ilość światła, że rośliny rosną w bardzo szybkim tempie. Izolacja jest nawet 5 razy lepsza niż w przypadku szkła. Bardzo ważna cecha umożliwiająca zachowanie optymalnych warunków to braki w zmianie właściwości nawet w trakcie zmiennych temperatur (nie pojawiają się żadne zmiany w temperaturach między -50 do nawet +50 stopni C). Szklarnie poliwęglanowe zapewniają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, dzięki czemu temperatura nie zmienia się i pozostaje na optymalnym poziomie, co odgrywa bardzo ważne znaczenie w trakcie uprawy wszelkiego rodzaju roślin. Doświadczenie pokazuje, że następuje przepuszczenie mniej więcej 80% promieniowania, a światło rozproszone zostaje jednakowo.