Dachy – jakie błędy unikać?

Dachy – jakie błędy unikać?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, dlatego w trakcie jego produkcji trzeba zwrócić uwagę na zachowanie precyzji oraz dokładności. Blacha na dach to doskonały materiał, który warto zastosować, jednak wybór niewłaściwych fachowców czy inne kwestie sprawią, że cały efekt pójdzie na marne.

Czego należy unikać, budując dach?

Źle dobrani fachowcy to pierwszy poważny błąd, którego trzeba unikać. Tutaj nie liczy się, kto zrobi najtaniej, gdyż z reguły efekt nie jest najlepszy i wiąże się to z koniecznością wykonania kolejnych poprawek i wydania dodatkowych nakładów finansowych. Przed podpisanie umowy, trzeba koniecznie sprawdzić opinie w Internecie, a także popytać znajomych i rodzinę, czy nie znają kogoś godnego polecenia. To skuteczny sposób, żeby uniknąć poważnych błędów i niedociągnięć.

Niewłaściwie zaprojektowana konstrukcja to drugi najczęściej spotykany błąd, w którym nie pomoże nawet dobrej jakości blacha na dach. Ta kwestia ma zdecydowany wpływ na odczuwane bezpieczeństwo. Wymaga się, aby konstrukcja więźby dachowej była dopasowano do geometrii dachu. Architekt musi wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci, rozpiętość, a także oparcie i szacowane obciążenie. Budując dach, nie ma miejsca na przypadki czy niesprawdzone dane.

Co jeszcze może się nie udać?

Zmiana konstrukcji więźby dachowej to kolejny błąd, który pojawia się zdecydowanie częściej, niż powinien, szczególnie wśród osób chcących zaoszczędzić. Zmiany są dokonywane bez wcześniejszego porozumienia z architektem albo konstruktorem. Takie działanie niemalże na pewno będzie miało niekorzystny wpływ na konstrukcję dachu, co może stać się przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Zastosowana blacha na dach nie będzie odgrywała wtedy żadnego znaczenia, kiedy popełnione zostaną podstawowe błędy.

Niewłaściwe połączenie elementów więźby dachowej. W trakcie budowy dachu bardzo ważną rolę odgrywa dokładne i jednocześnie trwałe połączenie wszystkich występujących elementów składających się na więźbę dachową. To kluczowa kwestia, kiedy chodzi o nośność oraz wytrzymałość więźby dachowej. Precyzja jest bardzo istotna, tak samo, jak dokładność w trakcie wykonania. Liczy się każdy element, gdyż jeden błąd może skończyć się naprawdę tragicznie.