Prysznic w wannie – jak go wziąć i nie zalać łazienki?
Z jednej strony przyzwyczajani jesteśmy do tego, że możemy mieć wszystko. Z drugiej coraz bardziej czujemy się przytłoczeni ogromem przedmiotów wokół nas. Producenci wyczuwając nasze potrzeby coraz częściej próbują jeden sprzęt wyposażyć w możliwie dużo funkcji. Trend ten nie omija łazienek.
Wyposażając małą łazienkę musimy dokonać wyboru – wanna, czy prysznic. Każdy z nas bierze tu pod uwagę wiele aspektów. Niezależnie od tego na co się ostatecznie zdecydujemy, to niezaprzeczalny fakt jest taki, że w wannie możemy wziąć prysznic, ale prysznic nie zastąpi nam wanny. Producenci wyposażenia łazienek od dawna prześcigają się w sprzętach pozwalających nam zarówno już na etapie budowy dobrać idealny sprzęt, lub zmodyfikować ten, który mamy aktualnie, bez przeprowadzania generalnego remontu.
Kabino-wanna – opcja z remontem
Kabino-wanna to komplet, który zawiera w sobie wannę i dedykowany specjalnie do niej parawan nawannowy. Z uwagi na to, że takie rozwiązanie od jakiegoś czasu zyskuje na popularności coraz więcej producentów wprowadza je do swojej oferty. Wraz z ilością ofert zwiększa się możliwość dopasowania kabino-wanny nie tylko pod względem wymiarów, ale też stylu łazienki, wzornictwa. Na taki wybór mogę się jednak postawić tylko osoby, które przeprowadzają większy remont łazienki, albo wyposażają ja po raz pierwszy. Co za tym idzie, to choć koszt samej kabino-wanny może nie być bardzo obciążający, to jednak całościowa wycena remontu łazienki potrafi zwalić z nóg.
Przeróbka wanny bez remontu
Na szczęście wraz z wprowadzeniem na rynek opcji hybrydowej, pojawiły się też pojedyncze elementy pozwalające nam przystosować już zamontowaną w łazience wannę do opcji prysznicowej. Teoretycznie wystarczy montaż słuchawki prysznicowej na ścianie. Niestety naraża to naszą łazienkę na notoryczne zalania. Dodatkowo mokra podłoga i wychodzenie na nią z wanny może się skończyć nieprzyjemnym upadkiem. Do słuchawki koniecznie trzeba dobrać jakąś formę zasłony. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście dobrze nam znana zasłonka prysznicowa. Czasy kiedy wieszaliśmy obrzydliwie wyglądającą ceratę na szczęście dawno odeszły w niepamięć. Zasłony prysznicowe nadal są dostępne, ale ich wykonanie, wzornictwo i opcje montażu na pewno nie odbiorą uroku łazience, jeżeli taki wybór zostanie dobrze przemyślany i dopasowany. Poza zasłonką mamy też szeroki wybór uniwersalnych parawanów nawannowych. Mogą być one wykonane z poliwęglanu lub wzmocnionego szkła hartowanego. Taki parawan może być zupełnie przeźroczysty, lub pokryty różnymi rodzajami folii. Taka ścianka jest montowana do ściany niezależnie od wanny, a możliwość wybrania dowolnej ilości skrzydeł pozwala komfortowo złożyć zasłonę na ścianę i wyjść z wanny.
Siedzisko do wanny zapewni wygodę podczas pielęgnacji.
Kolejnym gadżetem, w który warto się wyposażyć gdy chcemy brać prysznic w wannie jest siedzisko do wanny. Stołeczek ułatwi nam zabiegi pielęgnacyjnie. Siedząc na nim możesz wygodnie namydlić całe ciało, ogolić nogi, czy zrobić peeling. Dzięki niemu unikniesz kładzenia się w wannie, niewygodnych zmian pozycji, a jednocześnie siedząc minimalizujesz ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Siedzisko do wanny powinno spełniać kilkach wymogów aby dobrze pełniło swoją funkcję. Powierzchnia do siedzenia musi być odpowiednio duża. Poza komfortem w przyjętej pozycji, to też kwestia bezpieczeństwa, ze zbyt wąskiego podparcia mokre ciało może siłę łatwo zsunąć. Kolejnym aspektem jest sposób montażu. Krzesełka mogą być montowane do wanny, do ściany, lub po prostu do niej wstawiane.