Leczenie osteoporozy – najpopularniejsze metody

Osteoporoza dosięga 33% kobiet na świecie i 20% mężczyzn, w piątej dekadzie życia. Ta liczba pacjentów boryka się ze zmianami osteoporotycznymi wynikającymi z tej choroby. Przyczyn rozwoju schorzenia jest cały szereg, objawów za to niemal tyle co nic. Zrzeszotnienie kości da się mimo wszystko okiełznać.

Osteoporoza typowe oznaki schorzenia i okoliczności sprzyjające rozwojowi choroby

W Polsce prawie 2 miliony osób w piątej dekadzie swojego życia boryka z osteoporozą; schorzeniem, które dzieli się na dwa typy. Zrzeszotnienie kości odmiany A notorycznie dosięga pacjentów w wieku 70-75 lat i wynika z osłabionej gęstości mineralnej kości. Schorzenie rodzaju B wyróżnia się optymalną bądź odrobinę obniżoną gęstością kości, lecz za to gorszą kondycją kości i często spędza sen z powiek ludziom pomiędzy na przełomie piątej i szóstej dekady życia.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu choroby jest zazwyczaj podeszły wiek i mała postura czy czynniki dziedziczne. Przy zbyt niewystarczającej podaży kluczowych witamin i składników mineralnych, dodatkowo przy nadmiernym spożyciu alkoholu i paleniu papierosów i niewystarczającej ilości ruchu, może dojść do wystąpienia dolegliwości. Która zaś przez miesiące i lata nie daje nam powodów do niepokojów, co za tym idzie wykrywana jest najczęściej dziewięciu na dziesięć przypadków w momencie wystąpienia złamania.

Osteoporoza jak leczyć – farmakologia plus dieta

Terapia w przypadku zrzeszotnienia kości ma na celu spotęgowaniu plusów, jakie zapewnia terapia lekami a także przemyślenie wartości odżywczej przyjmowanego pożywienia. W pierwszej kolejności stosowane są leki resorpcyjne, które mają w pierwszym rzędzie wspomóc gęstość mineralną układu szkieletowego, oraz zaleca się medykamenty o działaniu stymulującym do odbudowy tkanki kostnej.

Terapia stosowana w przypadku zdiagnozowania zrzeszotnienia kości dobierana jest indywidualnie, z tego powodu że jest to determinowane podług wariacji zmian osteopotoycznych. Na długo przed czasem kiedy wdraża się środki farmakologiczne wykonuje się rozeznanie, które sygnalizuje, czy w grę wchodzi osteopenia – schorzenie zwiastujące ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości, czy osteoporoza zaawansowana.

Nawet pomijając fakt czy pacjent przyjmuje już leki na osteoporozę  nieodzownym elementem kuracji jest konieczność stosowania diety, która umiejętnie skomponowana pomoże ochronić wystarczającą ilość witamin i soli mineralnych. Zastosowanie wszystkich elementów oraz dołożenie starań o regularny wysiłek fizyczny, wspomaga już w momencie rozpoczęcia leczenia, ale i odpowiada za część  profilaktyki schorzenia.