naczynia miedziane

Fakty i mity na temat miedzi

Naczynia miedziane powstały już wiele tysięcy lat temu, gdyż używano ich nawet w starożytnych czasach. Na szczególną uwagę zasługuje ich wytrzymałość, cenne właściwości oraz doskonały kolor, który podkreśla wygląd kuchni i stanowi cenny dodatek do wnętrza. Co należy wiedzieć o używanym tworzywie i kiedy najlepiej go wykorzystać?

Co trzeba wiedzieć o miedzi?

Naczynia miedziane prezentują się doskonale, dlatego można je znaleźć je przede wszystkim w najlepszych restauracjach, ale mogą zająć również stałe miejsce w Twoim domu. Garnki oraz rodle powieszone nad wyspą kuchenną doskonale pasują zarówno do nowoczesnego stylu, jak i przyjemnych loftowych pomieszczeń. Wyjątkowy kolor, który łączy w sobie róż oraz złoto doskonale ożywia i nadaje charakteru. Na szczególną uwagę zasługują jednak właściwości miedzi, a nie tylko atrakcyjny wygląd.

Dlaczego naczynia miedziane doskonale nadają się do gotowania?

Naczynia miedziane do świetny przewodnik ciepła, dzięki czemu cała powierzchnia przeznaczona do gotowania jest równomiernie nagrzana. Kiedy wziąć pod uwagę inne rodzaje garnków dostępnych na rynku dowiemy się, że stal przewodzi ciepło 25 razy gorzej, a aluminium 9 razy gorzej niż omawiana miedź.

Cenne właściwości sprawiają, że naczynia miedziane są łatwe w umyciu, nic do nich nie przywiera, a ciepło rozchodzi się po całej powierzchni, co zdecydowanie ułatwia gotowanie. Naczynia miedziane pozwalają uniknąć spalonych posiłków, a skład tworzywa sprawia, że wykorzystywane produkty spożywcze nie tracą swoich cennych właściwości, przez co jedzenie jest soczyste, zdrowe i bardzo aromatyczne.

Naczynia miedziane służące do przygotowania posiłków są bardzo zdrowe i można je wykorzystać nawet do filtracji wody. Wodę w naczyniu wystarczy odstawić na kilka godzin, a jony pozwolą usunąć z cieczy wszystkie szkodliwe mikroorganizmy.

Mity na temat miedzi

Jednym z najbardziej popularnym mitów dotyczących miedzi jest jej szkodliwy wpływ na stan zdrowia człowieka. Takie twierdzenie nie ma odniesienia do rzeczywistości, gdyż mimo wykonania bardzo wielu badań z wykorzystaniem miedzi, nie stwierdzono żadnych odchyleń oraz niekorzystnego wpływu na stan zdrowia czy funkcjonowanie organów. Naczynia miedziane nie wywołują reakcji z produktami spożywczymi, dzięki czemu nie wpływają na smak i jakość jedzenia. W trakcie gotowania uwalniają się czasem niewielkie ilości jonów miedzi, które są zupełnie bezpieczne. Warto pamiętać, że ugotowane dania nie mogą być przechowywane w garnkach, gdyż przedostaje się do nich szkodliwa patyna.