Pokonaj chrapanie i bezdechy!

Chrapanie jest problemem mocno ignorowanym. Dziwi to, szczególnie w kontekście powszechnego występowania dolegliwości. Warto wiedzieć, że samo chrapanie to nie tylko „czyjaś uroda” ale i często poważny problem zdrowotny, o którym trzeba pamiętać!

Dlaczego chrapiemy?

Na występowanie chrapania, a więc charakterystycznego dźwięku oddechowego składa się wiele elementów. Chrapanie może być związane przede wszystkim z wiotkością struktur gardła, podstawy języka oraz niedrożnością górnych dróg oddechowych. Często chrapią osoby z wrodzonymi wadami anatomicznymi, które istotnie utrudniają fizjologiczny ton oddychania. Charakterystyczny dźwięk związany jest z głębokim oddychaniem ustami. Powietrze wpadające do ust wprowadza w drgania struktur podniebienia miękkiego, które w dużej mierze odpowiadają za powstawanie odgłosu chrapania. Niemniej jednak, chrapanie może oznaczać występowanie OBPS i wymagać może kierunkowego leczenia – jak choćby zastosowania systemu CPAP.

Leczenie chrapania i OBPS

Obturacyjny bezdech podczas snu to schorzenie związane najczęściej z nadwagą oraz ogólnym stylem życia. Częściej występuje u mężczyzn i odpowiada za znaczną część zespołu przewlekłego zmęczenia oraz zaburzeń ciśnienia, zaburzeń metabolicznych oraz arytmii. Jest to niedoceniany problem. Każda z osób chrapiących powinna przejść badanie polisomnograficzne w celu stwierdzenia występowania bezdechów. Jeśli pojawiają się i powodują istotne zaburzenia pracy serca, skoki ciśnienia oraz spadki saturacji, to wtedy należy wdrożyć kierunkowe leczenie – czyli klasyczny system wentylacji CPAP.

O co chodzi z CPAP-em?

Oprócz redukcji masy ciała, to wentylacja CPAP jest podstawową metodą leczenia zaburzeń oddychania w trakcie snu. CPAP to urządzenie, które utrzymuje dodatnie ciśnienie pod koniec wydechu. Fizjologicznie po zakończeniu wydechu struktury gardła i jamy ustnej zmniejszają swoje napięcie. Dodatnie ciśnienie w tej fazie sprawia, że drogi oddechowe się nie zapadają, a co za tym idzie możliwy jest fizjologiczny oddech bez powstawania bezdechów.