Jak dbać o dywany?

proszek do prania dywanów

Dywan to doskonały dodatek do wnętrza, który zapewnia nie tylko komfort w tracie chodzenia, ale jednocześnie nadaje charakteru. Odpowiada za wrażenie spójności oraz nadaje się do wykończenia pokoi utrzymanych w różnych stylach. Jednak dywany są wymagające i tylko w przypadku odpowiedniego traktowania, służą przez długie lata.

Dywany – pielęgnacja oraz higiena

Proszek do prania dywanów powinien znaleźć się w domu każdej osoby, które wzbogaciła swój dom, czy mieszkanie o dywany. To produkt, który można wykorzystywać do odświeżania całej powierzchni, co powinno odbywać się średnio dwa razy na rok. Oprócz tego proszek do prania dywanów to doskonałe rozwiązanie w trakcie czyszczenia pojedynczych plam, które pojawiają się w trakcie mieszkania i normalnego funkcjonowania. Goła podłoga jest w ostatnich latach bardzo modna, jednak doświadczenie pokazuje, że trudno jest odzwyczaić się od dywanów, które zapewniają przyjemne ciepło, komfort i nadają charakteru.

Pielęgnacja dywanu nie musi odbywać się w profesjonalnych salonach, czy pralniach, gdyż oznacza to spore koszty dla użytkownika. Dlatego przy pomocy domowych sposobów można samodzielnie zadbać o nienaganną czystość i jednocześnie cieszyć się wyglądem dywanu na długie lata. Podstawowa zasada to pamiętać o regularnym odkurzaniu. Doskonale, kiedy przeprowadza się go bez zastosowania szczotek obrotowych, gdyż w omawianej sytuacji istnieje duże ryzyko uszkodzenia włókien i pogorszenia jakości. Doskonale, kiedy odkurzanie odbywa się w różnych kierunkach, gdyż w omawianej sytuacji można zebrać wszystkie drobinki kurzu i brudu nagromadzonej na powierzchni.

Proszek do prania dywanów ułatwia ręczne pranie, które stanowi niezbędny element korzystania z dywanu. Nie stosuje się mocnych środków, gdyż można spodziewać się pogorszenia jakości materiału i jego szybszego zużycia. W przypadku ciemniejszych kolorów zauważa się jednocześnie jego blaknięcie, co przyczynia się do powstania nieatrakcyjnych plam i jaśniejszych punktów. Ścieranie wzorów to kolejny niekorzystny skutek uboczny związany ze stosowaniem niewłaściwych środków do prania. Nie można również nadmiernie moczyć dywanu, gdyż w omawianej sytuacji trudno jest go później wysuszyć, co może przyczyniać się do rozwoju zarazków i bakterii i jednocześnie wywołać bardzo nieprzyjemny i uciążliwy zapach. Trudne do usunięcia plamy (między innymi tłuszcz, kawa, czy atrament) warto czyścić przy pomocy spirytusu, albo roztworu wody z octem. Powinno to przynieść pożądane rezultaty i umożliwić przystąpienie do kolejnych czynności pielęgnacyjnych.