Aktywność fizyczna dzieci – czy jest koniecznością czy przyjemnością?

Często w sytuacji pojawienia się zmęczenia i zniechęcenia, ostatnią rzeczą co chce człowiek robić jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Najlepiej, w odczuciu własnym, w takim momencie jest usiąść bądź położyć się i obejrzeć coś ciekawego w telewizji. Sprawa dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Mimo wszystko, świadomy rodzic, wie jak istotna jest jak aktywność fizyczna dla rozwoju dziecka i organizuje mu takie zajęcia, jak np. taniec dla dzieci Łódź, Poznań i Kraków dostarczają rodzicom i dzieciom wiele różnych form ruchu.

Ruch a kondycja psychiczna i fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna zapewnia właściwy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego (mięśnie, stawy i kości), stymuluje rozwój układu oddechowego oraz krążenia (płuca i serce), pobudza rozwój układu nerwowego (bilans ciała, koordynacja i kontrola ruchów). Warunkuje także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ruch to czynnik, który hartuje dziecko, a więc zwiększa jego odporność i zapobiega pojawieniu się różnych chorób wieku dziecięcego.

Liczne badania naukowe wykazały, iż aktywność fizyczna, zarówno ta spontaniczna, jak i ta zorganizowana pozytywnie wpływa na kondycje psychiczna młodego człowieka. Ćwiczenia fizyczne i ruch poprawiają samopoczucie, ułatwiają radzenie sobie ze stresem, jak i również wspomagają leczenie oznak depresji, jeśli takie występują. Aktywność fizyczna przyczynia się także do poprawy takich sprawności umysłowych, jak planowanie krótko- i długotrwała, podzielność uwagi, szybkość podejmowania decyzji i skupienie.

Ruch prowadzi również do zmniejszenia poczucia niepokoju oraz poprawia jakość snu, rozwija pewność siebie i poczucie własnej wartości, odpowiedzialność, pobudza kreatywność, empatię i zdolności społeczne. To właśnie ona sprawia, że u dziecka zwiększa się poczucie własnej wartości. Tak więc, z punktu widzenia rozwoju psychoruchowego dziecka ruch jest wręcz koniecznością.

 

Ruch sprawia przyjemność dziecku

Dzieci uwielbiają ruch. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie człowieka produkowane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia, które zapewniają doskonały nastrój. Na podstawie badań przeprowadzonych na sportowcach ukazano, iż poziom endorfin wzrasta, gdy ruchowi towarzyszy rywalizacja. Tak więc, człowiekowi na każdym etapie rozwoju powinny towarzyszyć elementy rywalizacji, która zarazem uczy i wychowuje oraz pozwala odnaleźć się w środowisku społecznym.