Praca w Anglii po Brexicie. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

zwrot-podatku-z-wielkiej-brytanii

W dzisiejszych czasach zdecydowanie mniej popularne stało się wyjeżdżanie Polaków do Wielkiej Brytanii, a zapewne powodem jest opuszczenie przez nią Unii Europejskiej. Zapewne w znacznym stopniu utrudnia to cały proces przez co mniej osób decyduje się na taki krok.

Jak pracować w Wielkiej Brytanii?

Każdy kto myślał o pracy w Wielkiej Brytanii zapewne wie o tym, że na dzień dzisiejszy sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ opuściła ona Unię Europejską. Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym czy dana osoba zamieszkiwała teren Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 roku czy może dopiero zamierza się tam przeprowadzić. W takim układzie, jeśli ktoś mieszkał tam już wcześniej będzie musiał tylko i wyłącznie zalegalizować swój pobyt. Chcąc wyjechać po Brexicie niestety muszą postarać się o specjalną wizę. Niezbędne jest uzyskanie statusu osoby osiedlonej – należy pamiętać, że są dwa rodzaje takiego statusu – dla osób, które przebywają na terenie Wielkiej Brytanii dłużej niż 5 lat oraz krócej. Niezwykle ważne jest to, aby proces ten został przeprowadzony o 31 czerwca 2021 roku. Taki wniosek jest całkowicie darmowy i można złożyć go przez Internet. Innym sposobem jest uzyskanie obywatelstwa Wielkiej Brytanii, ale tutaj trzeba spełnić kilka wymogów takich jak np. potwierdzenie znajomości języka przy użyciu certyfikatu czy też zaliczenie testu na obywatelstwo brytyjskie.

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii – jak to zrobić?

Jeśli ktoś z nas pracował na wyspach to zapewne wie o tym, że niezbędne jest rozliczenie się z urzędem skarbowym, aby wszystko było w pełni legalne i otrzymać zwrot podatku z Wielkiej Brytanii. Wbrew pozorom cała ta procedura nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Potrzebny nam będzie przede wszystkim formularz P45, który wystawia nam pracodawca po zakończeniu przez nas pracy. Dodatkowo otrzymamy również na koniec roku podatkowego formularz P60. Gdy mamy te dokumenty to na ich podstawie wystarczy tylko odpowiednie formularze w urzędzie skarbowym i właśnie na tej podstawie możemy starać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że mamy prawo do tego, aby starać się o zwrot podatku z wysp maksymalnie 5 lat od zakończenia tam pracy. Jak zatem widać cała procedura nie jest zbyt skomplikowana, gdyż wszystkie dokumenty zawsze otrzymujemy od pracodawcy.