Jesienna wyprawka dla noworodka – co warto kupić?

Przychodzi taki czas w życiu niemal każdej pary, kiedy to z niecierpliwością oczekują przyjścia na świat potomstwa. Niejednokrotnie termin ten przypada na okres jesieni bądź zimy. W takim przypadku należy pamiętać, aby wyprawka, którą przygotowują świeżo upieczeni rodzice dla swojej pociechy, była odpowiednio przygotowana – nieco bardziej urozmaicona, niż to bywa w przypadku innej pory roku. Jak powinna wyglądać jesienna wyprawka dla noworodka? Kocyk niemowlęcy, sweterek, rękawiczki – o czym jeszcze należy pamiętać?

Co uszykować do szpitala?

Już w drodze do szpitala warto zaopatrzyć się w ciepłe kapcie, piżamę (najlepszym rozwiązaniem jest ta ciepła i długa z rozpinaną koszulą) oraz miły szlafrok. Mama powinna również zaopatrzyć się w skarpety z materiału przypominającego futerko, które pomogą jej przetrwać „chłodne” noce. Mimo że w szpitalu jest zazwyczaj ciepło, to większość mam tuż po porodzie dostaje tzw. nawału pokarmu. Często w piersiach powstają zastoje, piersi stają się obolałe, pojawia się temperatura, dreszcze, zimno, a mama powinna w tym momencie czuwać przy dziecku. Dlatego tak ważne jest ciepłe ubranie dla mamy.

Maluszkowi w szpitalu z pewnością przyda się ciepły kaftanik, kocyk niemowlęcy, pajacyk z weluru, skarpetki oraz czapeczka. Ubranie powinno być grubsze, jednak z naturalnych tkanin. Nie zaleca się opatulać dziecka w poliestrowe kaftaniki oraz owijać go stosując sztuczny kocyk niemowlęcy. Przegrzanie dziecka jest tak samo niebezpieczne (a nawet i bardziej) niż wyziębienie.

Warto pamiętać, aby zapewnić maluszkami naturalny kocyk niemowlęcy, a nawet dwa, jak i flanelowe pieluszki. Poza tym standardowa wyprawka jest jak najbardziej wskazana.

Jesienna wyprawka dla maluszka po wyjściu ze szpitala

Przy wyjściu ze szpitala zaleca się mieć dla maluszka kombinezon, jednak góra najlepiej, aby była w formie kurteczki, natomiast dół jako docieplony śpiworek.

Dziecko należy ubrać w bawełniane ubranko, oczywiście, z długimi nogawkami i rękawkiem. Maluszka ubranego w taki właśnie kombinezon zaleca się włożyć do nosidełka lub budki od wózka i ocieplić, stosując kocyk niemowlęcy z naturalnych włókien. Na budkę można narzucić flanelową pieluchę, aby maluszek nie musiał oddychać ostrym i zimnym powietrzem. W przypadku wózków i nosidełek, dla jesiennych lub zimowych dzieci warto wybierać te głębsze, lepiej obudowane oraz zaopatrzyć się w folię przeciwdeszczową. Co więcej, warto sprawdzić, czy głęboki wózek ma materacyk wysokiej jakości oraz chroniące od wiatru i zimna przykrycie (przeważnie dostępne przy każdym modelu wózka). Warto pamiętać, iż takie maluszki lubią ciepło.

W domu łóżeczko dla dziecka należy postawić jak najdalej od okna, jednakże nie obok grzejnika. Warto wybrać miejsce w miarę jasne. Wybór ciężki i nieco skomplikowany, jednak czego się nie robi dla małej pociechy. Co więcej, doskonałym rozwiązaniem jest zakup osłony na szczebelki, która im jest wyższa, tym lepsza. Jej główną zaletą jest ochrona dziecka przed przewianiem w czasie wietrzenia pomieszczenia.

Kocyk niemowlęcy, body, czapka – jesienna wyprawka dla maluszka

Wyprawka na jesień obejmuje podstawowe ubranka dla noworodka w uzupełnieniu o cieplejsze rzeczy, które przydadzą się również zimą. Kompletując wyprawkę dla noworodka urodzonego jesienią, należy pamiętać o takich rzeczach, jak:

  • Body – określane jest jako niemowlęca bielizna. Jest bardzo wygodnym jednoczęściowym ubrankiem, które zakłada się na nagie ciało i pieluszkę. W związku z tym, iż styka się ono z dziecięcą skórą, powinno być uszyte z naturalnych materiałów.
  • Pajacyk – jest to jednoczęściowe ubranie, które zakłada się na body. Warto wybrać kilka sztuk z cieńszego i grubszego materiału, aby dopasować je do temperatury otoczenia.
  • Śpioszki i półśpioszki – to rodzaj legginsów z zabudowanymi stopami. Śpioszkami są te, które mają zapięcia na ramionach, natomiast półśpiszkami te zakończone w pasie gumką lub ściągaczem.

Ponadto warto pamiętać o takich rzeczach, które przydadzą się w trakcie jesiennych spacerów, a są nimi:

  • kocyk niemowlęcy;
  • ciepłe skarpetki;
  • rękawiczki,
  • sweterki;
  • spodnie;
  • czapki;
  • cienki kombinezon.