Jak dbać o sprzęt do ćwiczeń w domu?

sprzet-do-cwiczen-w-domu

Świetnie, udało Ci się zmobilizować do treningów i regularnie uprawiasz ulubioną aktywność w domu. To bardzo dobrze, bo w ten sposób dbasz o swoje ciało i zdrowie. A czy odpowiednio dbasz o swój sprzęt do ćwiczeń w domu? Podpowiadamy, jak je czyścić by długo i dobrze nam służyły.

Mata – sprzęt do ćwiczeń w domu, który możesz prać

Mata to jeden z podstawowych sprzętów do treningu w domu. Niestety ze względu na swoje właściwości, takie jak stosunkowo wysoka porowatość, wymaga dokładnego i przede wszystkim regularnego czyszczenia. Brudna mata nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jej wnętrze, ze względu na gromadzącą się tam wilgoć, jest siedliskiem grzybów i bakterii. Matę możesz regularnie przemywać ścierką nasączoną płynem do mycia naczyń lub innym delikatnym detergentem. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń może użyć myjki parowej, która dodatkowo wybije drobnoustroje. Co ciekawe dużą część miękkich mat możesz prać nawet w pralce. Pamiętaj jednak by nie stosować temperatury wyższej niż 30 stopni oraz nie wirować i nie suszyć jej w takich urządzeniach. Matę susz zawsze rozprostowaną, a przed całą operacją zawsze sprawdź zalecenia producenta, które być może ułatwią Ci wybór idealnej metody czyszczenia.

 Rdza – jak dbać o sprzęt do ćwiczeń w domu

Sztanga i hantle na co dzień nie wymagają od nas wiele troski. Wystarczy regularnie przecierać je wilgotną ściereczką, tak by po prostu nie osadzał się nie nich codzienny bród. Pilnuj również by te akcesoria nie były narażone na nadmiar wilgoci, bo zwyczajnie zaczną rdzewieć. Proces ten pewnie pojawi się, w którymś momencie, ale warto go możliwie daleko odsunąć w czasie. Jeżeli już rdza się pojawi, to możemy ją zeszlifować, a cały sprzęt pomalować preparatem zabezpieczającym przed ponownym pokryciem się rudym nalotem.

Gumy oporowe – jak dbać o sprzęt do ćwiczeń w domu

Gumy oporowe czyścimy w różny sposób w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane. Lateksowe dadzą się wyczyścić zwykłą ściereczką z odrobiną płynu do mycia naczyń, Gumy wykonane z materiału warto regularnie prać na krótkim programie i bez wirowania. Gumy materiałowe choć nieco bardziej komfortowe w treningu, to jednak, jak większość materiałów, mają tendencję do wchłaniania wilgoci i zapachów. Dodatkowo, jeżeli korzystasz z therabandów (gumy w formie taśmy), to możesz je co jakiś nasz lekko obsypać mąką ziemniaczaną lub talkiem, co zapobiegnie uporczywemu zlepianiu się jej.