Czy nastolatek w Polsce może pracować?

Współczesne nastolatki mają duże potrzeby, wciąż gonią za najnowszymi trendami- chcą mieć najnowszą grę na konsolę, czy nowe, markowe buty. Okazuje się, że często rodzice nie są w stanie zapewnić wszystkich tzw. zachcianek nastolatka. Warto wiedzieć, że nastolatki w Polsce mogą pracować.

W jakim wieku nastolatek może pracować?

W Polsce można pracować nawet od 13 roku życia, lecz muszą być spełnione odpowiednie warunki. 13-, 14- i 15- latki mogą pracować jedynie w wyznaczonych branżach. Są to branże: artystyczne, kulturalne, sportowe oraz reklamowe. Zgodnie z kodeksem pracy nastolatek, który ukończył 15 rok życia, może pracować na podstawie umowy o pracę. Aby nastolatek mógł legalnie pracować, musi mieć ukończoną 8- letnią szkołę podstawową, przedstawił zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, że praca nie będzie zagrażała jego zdrowiu. Nastolatek powinien pracować w celu przygotowania zawodowego, a wyjątkiem są prace lekkie.

Jaką pracę może podjąć nastolatek?

Najczęstszym zatrudnieniem nastolatków jest praca tymczasowa np. na okres wakacji, ferii zimowych, czy praca w weekendy. Pracy tymczasowej najlepiej szukać w agencjach pracy, pytając znajomych i rodzinę oraz na portalach ogłoszeniowych. Najłatwiej znaleźć pracę w Internecie, wpisując w Google np. praca tymczasowa dla nieletnich, a ofert będzie wiele. Praca tymczasowa polega na zatrudnianiu osób na umowę o pracę na czas określony lub na podstawie umowy zlecenia. Najczęstsze zajęcia dla nieletnich to: praca w restauracji lub fast foodzie, zbiory warzyw i owoców, lekkie prace w sklepie lub rozdawanie ulotek. Należy pamiętać, że osoba nieletnia może podjąć pracę tylko za pisemną zgodą rodziców.

Jakie są inne możliwości pracy nastolatków?

Nastolatkowie mogą bez problemu opiekować się psami, pomagać sąsiadom lub zarabiać w Internecie. Ta ostatnia forma pracy wymaga szczególnej ostrożności ze strony rodziców, ponieważ w Internecie czyha wiele niebezpieczeństw. Praca w Internecie może polegać na prowadzeniu bloga, sprzedaży internetowej oraz prowadzeniu profilu w serwisie społecznościowym. Dobrym pomysłem będzie testowanie gier, montowanie audio-video lub grafika komputerowa i programowanie. Poza tym ciekawą pracą dla nastolatków jest statystowanie, fotografia lub praca jako hostessa. Wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań nastolatka, ponieważ najlepiej, by praca była rozwijająca, ciekawa oraz miała wpływ na dalszą karierę zawodową. Szukając pracy, nie wolno zapomnieć o napisaniu CV oraz listu motywacyjnego, jeśli to konieczne.