Aparat CPAP – właściwy sposób radzenia sobie z bezdechem sennym

Profesjonalny aparat CPAP jest urządzeniem, jakie umożliwia bezinwazyjne leczenie problemów z oddychaniem w szczególności skuteczny jest w leczeniu bezdechu sennego.

Zwyczajny aparat korzystny w leczeniu bezdechu składa się ze specjalnej maski, jaka może być ustno-nosowa lub tylko nosowa oraz aparatu pompującego powietrze do dróg oddechowych pacjenta. To dzięki pompowaniu powietrza chory, który ma założoną maskę ma bezustannie dodatni poziom ciśnienia w drogach oddechowych, zatem technologia ta jest najkorzystniejszą w usuwaniu schorzeń oddychania w czasie snu. Stosunkowo nieskomplikowany mechanizm działania zapewnia to, że urządzenie cały czas pompuje powietrze oraz uniemożliwia zapadanie się języka do gardła. Jedynym czynnikiem, który mógłby zakłócić efektywność terapii jest nieprawidłowe dopasowanie wielkości maski do twarzy pacjenta. Zatem takie maski do cpap są w przeróżnych rozmiarach i powinniśmy wybrać najlepszą wielkość dla siebie, by nie dopuścić do nieszczelności. Kolejną zaletą urządzenia jest wkomponowany system zapisujący postępy leczenia dzięki któremu lekarz pulmonolog ma dostęp do takich informacji jak: ilość oddechów, przerwy bezdechowe, zdjęcia specjalnej maski na twarz. Dzięki temu realne jest kontrolowanie postępów terapii OBS (bezdech senny) i ocena jej skuteczności. Ultranowoczesne modele aparatów mają także receptor alarmujący w chwili nieszczelności maski twarzowej. Niezwykle łatwe jest także utrzymywanie higieny aparatu.

Od czasu do czasu wpada również założyć nowe filtry. Używanie urządzenia pozwala na 100% usunięcie bezdechu, co umożliwi w końcu zdrowy oraz nieprzerwany odpoczynek. W całej Polsce aparat CPAP jest po części refundowany.