7 praktycznych rozwiązań dla Twojej łazienki

taboret prysznicowy

Urządzając łazienkę zapominamy często, że oprócz względów estetycznych, powinna ona mieć także walory funkcjonalne. Warto poznać kilka sposobów, które sprawią, że nasza łazienka będzie bardziej praktyczna. Przydadzą się one szczególnie wtedy, gdy np. jeden z domowników jest niepełnosprawny.

Taboret prysznicowy

Strefa, o której funkcjonalność powinniśmy zadbać w naszej łazience w sposób szczególny, to przestrzeń prysznicowa. Jeśli mamy taką możliwość, zdecydujmy się na prysznic bez brodzika. Rozwiązanie to będzie korzystne zarówno dla niepełnosprawnych, jak i dla seniorów. Warto pokusić się także o inne udogodnienia w tej strefie, takie jak na przykład taboret prysznicowy lub krzesło pod prysznic. Jest to rozwiązanie godne uwagi zarówno dla seniorów, którzy często nie mają już tyle siły, aby przez dłuższą chwilę ustać pod prysznicem, jak i dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, ponieważ z wózka mogą oni bezpośrednio przesiąść się na taboret prysznicowy.

Wanna z otwieranymi drzwiami

Dla osób, które mają problem z poruszaniem się, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście prysznic. Jeśli jednak nie mamy możliwości zamontowania go w swojej łazience, warto wybrać taką wannę, która będzie minimalizowała ryzyko wypadków. Taką właśnie będzie wanna wyposażona w specjalne drzwi, dzięki którym np. osoba starsza nie będzie musiała pokonywać wysokiego progu. Będzie to dla niej z pewnością ogromne ułatwienie.

Wygodna toaleta

Toaleta również może być wyposażona w pewne udogodnienia dla osoby niepełnosprawnej lub dla osoby starszej, której ruchomość jest ze względu na wiek znacznie ograniczona. Sedes powinien być usytuowany wyżej niż w standardowej łazience. Klapa sedesu powinna być ponadto stabilna, wyposażona w solidne zawiasy. Znacznie poprawi to komfort osoby o ograniczonej ruchomości. Jest to ważne przede wszystkim dla niepełnosprawnych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich.

Uchwyty łazienkowe

Uchwyty łazienkowe to rozwiązanie, które przydaje się nie tylko osobom mającym problem z poruszaniem się. Jest to dobra opcja właściwie dla każdego. Warto je zamontować na przykład pod prysznicem lub obok wanny. Dzięki temu ułatwione będzie np. wstawanie z wanny czy z siedziska prysznicowego. Uchwyty okażą się przydatne również wtedy, gdy na przykład nieoczekiwanie stracimy równowagę na wilgotnych płytkach. Dzięki nim można zapobiec wielu wypadkom, które codziennie zdarzają się właśnie w łazience. Uchwyty takie mogą okazać się pomocne także obok sedesu. Pamiętajmy zawsze, aby sprawdzić, czy ściany łazienkowe wytrzymają obciążenie. Jeśli nie jesteśmy tego pewni, możemy postawić na uchwyty montowane do podłogi.

Zrezygnuj z niepraktycznych dywaników

Jeśli wśród domowników są osoby starsze lub niepełnosprawne, warto usunąć z łazienki wszelkie dywaniki. Mogą one bowiem spowodować wiele wypadków, szczególnie w przypadku poruszania się takich osób na wózku inwalidzkim czy o kulach. Nawet osobie zdrowej może bowiem zdarzyć się zahaczenie o tego typu dywanik i potknięcie się. W przypadku seniorów oraz osób niepełnosprawnych upadek może skończyć się natomiast tragicznie.

Praktyczna i wygodna umywalka

Również umywalkę możemy dostosować w taki sposób, aby była jak najwygodniejsza dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Przede wszystkim bierze się pod uwagę osoby poruszające się na co dzień na wózkach inwalidzkich. To właśnie dla nich umywalka powinna być usytuowana odpowiednio wysoko, aby znajdowała się nad ich nogami. Umywalkę taką warto wyposażyć w baterię z fotokomórką, która dzięki czujnikowi ruchu będzie uruchamiać wodę zawsze wtedy, gdy podstawimy ręce. Doskonałym rozwiązaniem będzie także bateria wyposażona w specjalny system, który zapobiega poparzeniom. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy w naszym domu mieszkają dzieci.